top of page

Jak praca siedząca wpływa Ciebie i Twoich pracowników? Sprawdź!

Jak praca siedząca wpływa na Twoich pracowników?


Sprawdź, jak w prosty sposób możesz poprawić efektywność swoich pracowników! Skorzystaj z naszych metod podnoszenia wydajności w Twojej firmie. Oferowane przez nas usługi cieszą się wysoką skutecznością i zadowoleniem pracodawców.


Ergonomia to nauka projektowania miejsca pracy, z uwzględnieniem możliwości i ograniczeń pracownika. Źle zorganizowane stanowisko, w dłuższej perspektywie prowadzi do ogólnego zmęczenia, niechęci i frustracji w związku z wykonywaną pracą. Ostatecznie doprowadza to do gorszej wydajności i niższej jakości produktu. Nasze metody poprawiające ergonomię stanowiska pracy w biurze przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka powstawania chorób zawodowych, tym samym zwiększają produktywność.


Jak długotrwałe siedzenie wpływa na nasz organizm?


Naukowcy zgadzają się, że przebywanie w pozycji siedzącej powyżej 6 godzin przynosi negatywne skutki dla naszego zdrowia. Statystyczny Polak spędza w pracy 44 godziny tygodniowo, co daje ponad 8 godzin dziennie. Ponadto, obowiązki biurowe przenoszone są do domu, gdzie również spędza czas w pozycji siedzącej.


W ferworze pracy szybko zapominamy o ergonomii i robieniu sobie przerw, a nasze ciało adaptuje się do nieprawidłowej postawy. Sylwetka przybiera pochyloną pozycję, klatka piersiowa zamyka się, co utrudnia swobodne oddychanie, mięśnie karku napinają się, co może prowadzić do przewlekłych bólów głowy. Szereg powyższych objawów, które możemy zaobserwować u pracowników biurowych nazywamy zespołem skrzyżowania górnego (tu link do mojego art). Dlatego tak istotne jest aby, środowisko w jakim pracuje pracownik, było odpowiednio ustawione i dostosowane do jego potrzeb. Indywidualne ustawianie stanowiska pracy, jest standardowym elementem każdego audytu ergonomicznego.


Co poradzić na bóle karku?Z badań wynika, że około 50% społeczeństwa czynnego zawodowo skarży się na dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Pozycja siedząca wymusza nierównomierny nacisk na kręgosłup. Powoduje to przeciążenia stawów i więzadeł w tym obszarze. Bardzo dobrze sprawdzają się wizyty masażystów/fizjoterapeutów w biurach, którzy realizują tzw. Masaże biurowe(link), które niwelują skutki pracy siedzącej.Jak można zwiększyć ilość ruchu w ciągu dnia?


Nasz organizm nieustannie potrzebuje ruchu a w dzisiejszych czasach nieświadomie go ograniczamy m.in. poprzez szukanie miejsca parkingowego jak najbliżej biura, zamawianie zakupów spożywczych online, a nawet, co ostatnio coraz częściej spotyka się w biurach, używanie power boardów do przemieszczania się po terenie zakładów pracy.Kluczem do zachowania zdrowia jest ruch. Dowodem na to, jest chociażby możliwość przybierania przez nasz organizm wyprostowanej sylwetki, wbrew sile grawitacji. Jesteśmy stworzeni w około 60 do 70% z wody, a to powoduje że potrzebujemy nieustannej cyrkulacji płynów, co zapewnia nam aktywność ruchowa. Neurony również potrzebują ruchu do przysyłania informacji. Uogólniając, każda reakcja życiowa w naszym organizmie jest napędzana ruchem. Dlatego pamiętajcie, ruch to zdrowie!Sprawdź, jak w prosty sposób możesz poprawić efektywność swoich pracowników! Skorzystaj z naszych metod podnoszenia wydajności w Twojej firmie. Oferowane przez nas usługi cieszą się wysoką skutecznością i zadowoleniem pracodawców.Jakie są praktyczne sposoby na zwiększanie aktywności fizycznej w pracy?

  • dłuższy spacer do biura lub z powrotem/ dojazd rowerem

  • korzystanie z toalety na innym piętrze

  • wchodzenie po schodach zamiast wjeżdżania windą

  • spacerowanie podczas rozmów telefonicznych po korytarzuMetody, które przedstawiamy na naszych audytach ergonomicznych, łatwo wcielić w życie – dzięki nim pobudzisz kreatywność swoich pracowników i nie zdekoncentrujesz ich od wykonywanych zadań.
Podsumowanie


  1. Staraj się utrzymywać neutralną pozycję kręgosłupa w trakcie pracy, często zmieniaj pozycję;

  2. Wsłuchaj się w sygnały, jakie daje twoje ciało np. jeśli odczuwasz ból w odcinku lędźwiowym, to zrób sobie pięciominutową przerwę.

  3. Wykonaj ćwiczenia mobilizujące i zwiększające zakres ruchomości w stawach (tu link do następnego tekstu).

  4. Staraj się być aktywnym ruchowo i wykonaj minimum 30 minutowy spacer dwa razy w tygodniu.

  5. Dostosuj swoje stanowisko pracy, aby było jak najbardziej optymalne. Jeśli nie wiesz jak, zamów do swojego biura naszych fizjoterapeutów (link) !


Jeśli poważnie myślisz o zdrowiu swoim i swoich pracowników, zapoznaj się z naszą ofertą. Przeprowadzimy szkolenia na temat ergonomii w Twoim biurze i dostosujemy stanowiska pracy.


Comments


bottom of page