top of page

Ból karku i szyi - problem, który należy "brać na klatę"- dosłownie!


Prowadzisz siedzący tryb życia, który przyczynia się do powstawania zaburzeń postawy ciała? Ból karku i szyi jest Ci bliski? Dowiedz się czy występuje u Ciebie zespół skrzyżowania górnego (ZSG). Poznaj ćwiczenia i zabiegi w leczeniu zespołu skrzyżowania górnego, dzięki którym szybko pozbędziesz się dolegliwości i poprawisz wygląd swojej sylwetki.Czym jest zespół skrzyżowania górnego?


Zespół skrzyżowania górnego opisywany jest jako wzór niezrównoważenia mięśniowego, który wpływa na pozycję głowy, obręczy barkowej i kręgosłupa. Nie jest dokładnie problemem mięśniowym, tylko odpowiedzią naszego ciała na złe pozycje które utrzymujemy w trakcie dnia.

Powszechnie spotykany u osób, które przez dłuższy czas pracują przy komputerze, używają urządzeń elektronicznych, czytają w złej pozycji lub prowadzą pojazd. Osoby z zespołem skrzyżowania górnego mają zwykle ten sam lub podobny zestaw nieprawidłowości postawy, które możemy opisać jako ,,garbienie”.

Sylwetka charakteryzuje się:


 • zgarbioną postawą i wysunięciem do przodu głowy i barków

 • ból mięśni karku i szyi

 • odstającymi łopatkamiJakie są przyczyny powstawania zespołu skrzyżowania górnego (ZSG)?


Zespół górnego skrzyżowania jest spowodowany kilkoma czynnikami. Najczęstszą przyczyną jest długotrwałe przebywanie w pozycji zgarbionej. Wartymi uwagi są również odpowiednia technika ćwiczeń i planowanie jednostek treningowych. Powtarzające się schematy ruchowe prowadzą do dysbalansu mięśniowego. Barki i ramiona zaokrąglają się i przesuwają się do przodu zamykając klatkę piersiową. Jeżeli odpowiednio wcześnie nie podejmiemy kroków prewencyjnych, ciało może dostosować się do złych pozycji postawy i prowadzić do następujących objawów.


Jakie są objawy zespołu skrzyżowania górnego?


 • bóle szyi, głowy czasami migrenowe

 • bóle stawów ramiennych, łokciowych nadgarstkowych

 • ucisk i ból w klatce piersiowej

 • ogólne zmęczenie

 • problemy z prowadzeniem pojazdu przez długi czas

 • ograniczona ruchomość szyi, ramion

 • drętwienie, mrowienie ramion

 • utrudnione oddychanie


Jak zapobiegać zespołu skrzyżowania górnego?


W przypadku ZSG pierwszymi działaniami od jakich powinniśmy zacząć są ćwiczenia korekcyjne. Zgodnie z zasadą wstępnego rozluźnienia napiętych struktur, a następnie wzmocnienia mięśni rozciągniętych i osłabionych.


Badania pokazują, że wykonywanie ćwiczeń wzmacniających środkową i dolną część mięśnia czworobocznego oraz ćwiczenia rozciągające mięsień dźwigacz łopatki i część zstępującą mięśnia czworobocznego mogą być skuteczne w leczeniu ZSG.


Jaka powinna być kolejność postępowania:


 1. Rozluźnienie mięśni piersiowych

 2. Wzmocnienie mięśni karku i dźwigacza łopatki

 3. Wzmocnienie mięśni z przedniej ściany szyi

 4. Wzmocnienie środkowej i dolnej części mięśnia czworobocznegoCzasami aby skutecznie przywrócić równowagę same ćwiczenia korekcyjne mogą nie wystarczyć i trzeba wdrożyć techniki fizjoterapeutyczne, które wykazują stosowne działanie tj: terapia manualna, masaż tkanek głębokich, terapia punktów spustowych, poizometryczna relaksacja mięśni czy zabiegi z zakresu fizykoterapii.


Aby uniknąć problemu z zespołem skrzyżowania górnego, trzeba pamiętać, że wszelkie benefity z ćwiczeń czy technik leczniczych mogą zostać utracone, jeśli nie zniweluje się przyczyny która powoduje zaburzenia postawy. Aby trwale pozbyć się ZSG, należy unikać pozycji, która powoduje złą postawę ciała. Jest to najlepszy sposób na zapobieganie lub na nie pogarszanie komplikacji, gdy dysfunkcja już wystąpiła.


Inne sposoby zapobiegania syndromowi górnego skrzyżowania to:


 • używanie ergonomicznych krzeseł biurowych i stojących biurek

 • wykonywanie ćwiczeń rozciągających dotyczących mięśni szyi, klatki piersiowej, górnej części pleców i ramion

 • dostosowanie ekranu komputera aby znajdował się na wysokości oczu

 • wykonywanie aktywności fizycznej około 30 minut dziennie takich jak: spacery czy pływanie

 • świadomość ruchów i czynności, które pogarszają objawy (pozycja siedząca)


Jeśli rozpoznajesz niektóre objawy u siebie - dowiedz się jak możemy Ci się pomóc. Umów się na konsultacje a my zapewnimy ci specjalistyczną terapię na Twoje dolegliwości.Comments


bottom of page