top of page

Aktywność fizyczna w warunkach pandemii i związanych z nią ograniczeńAktywność fizyczna pomaga w budowaniu odporności i walce ze stresem, co szczególnie powinno zainteresować nas w czasie pandemii. Praca w domu, brzydka pogoda i w końcu zamknięte obiekty sportowe nie sprzyjają utrzymywaniu odpowiedniego poziomu aktywności.

Ćwiczenia są ważnym elementem prawidłowo funkcjonującego organizmu i pomagają w pracy wielu układom ciała. Naturalnym środowiskiem człowieka zawsze był, jest i będzie ruch, a więc każda próba zatrzymania ciała w spoczynku przez dłuższy czas, kończy się dolegliwościami bólowymi w różnych rejonach zarówno ciała jak i umysłu. Pomimo zamkniętych siłowni i basenów, nadal pozostaje wiele opcji treningowych.


SPOSOBY NA AKTYWNE SPĘDZANIE CZASU


Zimowa aura nie sprzyjała aktywnościom na zewnątrz, ale na szczęście temperatura rośnie z tygodnia na tydzień i możemy aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Spacery, bieganie czy jazda na rowerze to najczęściej wybierane przez Polaków formy rekreacji. Oprócz tego do dyspozycji mamy outdoorowe siłownie, których z roku na rok jest coraz więcej. Maszyn jest zazwyczaj kilka i obok każdej z nich widnieje tabliczka z wyjaśnieniem jak z nich korzystać. Jest to świetne rozwiązanie dla rodziców małych dzieci, gdyż często siłownie takie zlokalizowane są w pobliżu placów zabaw. Oprócz tego, szczególnie w większych miastach do dyspozycji są tzw. siłownie streetworkout’owe wyposażone w sprzęt do treningu siłowego, m.in. drążki czy drabinki.


Jeśli chodzi o trening domowy, ogranicza nas tylko wyobraźnia, czas i oczywiście warunki mieszkaniowe. Niech wymówką nie będzie brak maty czy sprzętu- tę pierwszą można zastąpić ręcznikiem bądź dywanem, a za obciążenie służyć mogą butelki z wodą. Zarówno dla zdrowia jak i dla lepszego samopoczucia warto poświęcić na taki trening od 20 do 60 minut i nie skupiać się tylko na jednej formie treningu. Jednego dnia może być to rozciąganie czy joga, innego dnia mocniejszy trening siłowy w formie obwodu, czyli kilku ćwiczeń wykonywanych po sobie w tzw. obwodach. Pomysłów na ruch aż nadto, ale najważniejsze pytanie brzmi:


JAK SIĘ ZMOTYWOWAĆ?


Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto po dwóch czy trzech treningach nie rzucił broni. Wytrwanie w postanowieniach jest rzeczą niebywale trudną dla większości ludzi i wymaga odpowiedniego podejścia, ale nie jest niemożliwe. Najważniejsze jest nastawienie- jeśli traktujemy aktywność fizyczną czy trening jak karę i konieczność, niestety, ale zawsze będziemy szukać wymówek i znajdziemy wiele ważniejszych spraw do załatwienia. Do ruchu należy podchodzić jak do lekarstwa, które nie działa punktowo, a holistycznie, na cały organizm. Ruch sprawia, że nasze ciało funkcjonuje prawidłowo, czujemy się lepiej, a wszystko to dlatego, że ludzie od tysiącleci są przystosowani do życia w ruchu właśnie.

Najważniejsze jest wyrobienie nawyku, który jesteśmy w stanie osiągnąć już po miesiącu systematycznych ćwiczeń. Nawyk sprawia, że nasz organizm adaptuje się do ruchu, przyzwyczaja się do niego i uzależnia- tak jak uzależnia się od cukru. Po miesiącu systematycznej aktywności- gwarantuję- odczujecie różnicę w samopoczuciu oraz wielu różnych aspektach życia.


Zapamiętajcie, jeśli macie problem z motywacją- dajcie sobie 30 dni. Nawet jeśli ten miesiąc będzie dla was jak kara- po miesiącu zmienicie nastawienie. W zależności od sposobu organizacji życia i dnia, możecie wyznaczyć na aktywność fizyczną konkretne dni, bądź założyć ćwiczenia np. 4 razy w tygodniu po minimum 30 minut i starać się takie założenia realizować. U niektórych motywująco działa również system nagrody za wykonanie zadania (oczywiście nie mówimy tu o nagrodzie w formie paczki chipsów czy zestawie z Mc Donald’s).


PRZYDATNE GADŻETY I APLIKACJE


W wielu dziedzinach życia poszukujemy rzeczy, które ułatwią nam wykonywanie codziennych czynności. Już na początku drogi ze sportem, wiele osób decyduje się na zakup akcesoriów i urządzeń, które sprawią, że trening będzie przyjemniejszy. Moc gadżetów sportowych jest tak duża, że wiele osób decyduje się na aktywność fizyczną tylko między innymi właśnie dzięki ich zakupowi!

Na rynku pojawia się coraz bardziej zaawansowanych technicznie smartwatch’y, czyli elektronicznych opasek na nadgarstek- czy to w formie bransoletki czy w formie zegarka, które spełniają wiele funkcji, takich jak pomiar tętna, możliwość łączenia się z GPS i nawigacji czy w końcu możliwość odbierania wiadomości SMS. Normą wśród smartwatch’y jest łączność z telefonem czy słuchawkami przez funkcję Bluetooth. Jednocześnie opaski takie spełniają funkcję zegarka i zawierają kolejną przydatną w pomiarze codziennej aktywności funkcję, a mianowicie krokomierz. W ostatnich latach funkcjonuje popularne stwierdzenie, że człowiek powinien robić minimum 10 tysięcy kroków dziennie- nie poparte badaniami, ale jak najbardziej słuszne podejście do ruchu. Wartość ta zapewnia poziom aktywności niezbędny do utrzymania prawidłowej masy ciała i zdrowia. Inne gadżety, które potrafią motywować do ćwiczeń to stylowa mata do ćwiczeń, kolorowa butelka na wodę, sportowe ubrania czy sprzęt sportowy, w postaci popularnych w ostatnim czasie gum sportowych. Zajmują mało miejsca, można je spakować na wyjazd i zrobić z ich wykorzystaniem trening całego ciała.

Jeśli mowa o technologii, nie możemy zapominać o serwisach internetowych, np. Youtube. Udostępnione są tam tysiące, jeśli nie miliony filmów z ćwiczeniami, treningami czy instruktażami. Należy jednak pamiętać, aby korzystać z nich rozwagą i dopasować ćwiczenia do swoich umiejętności i dyspozycji.Comments


bottom of page