top of page

Oddech na relaks, oddech na koncentracjęRola oddechu w naszym życiu jest bezdyskusyjna- dzięki niemu jesteśmy w stanie funkcjonować. Oddychanie jest czynnością instynktowną, jednak mając świadomość jak przebiega ten proces możemy poprzez odpowiednie ćwiczenia pobudzić się, skoncentrować lub zrelaksować. Wszystko to ma związek z naszą fizjologią i wiedza o tym, jak wpływać na samopoczucie może okazać się przydatna.


ODDYCHAJ PRZEZ NOS!

Na początku warto zrozumieć jak zbudowane są nasze drogi oddechowe. Na górne drogi oddechowe składa się nos, kanały nosowe, gardło i krtań, natomiast dolne drogi oddechowe obejmują dwa oskrzela, odgałęzienia oskrzeli oraz płuca. Oprócz tego warto wiedzieć jakie funkcje pełni nasz nos: przede wszystkim jego zadaniem jest ogrzewanie powietrza, a także oczyszczenie i filtrowanie go dzięki włoskom znajdującym się w środku. Oprócz tego oddychając przez nos nawilżamy śluzówkę nosa, co jest dobrą wiadomością dla osób zmagających się z zatkanym nosem. Oddychając przez usta nie jesteśmy w stanie nawilżyć śluzówki, tracąc ok.40% wody i ryzykując notorycznie zatkany nos.


MINUTOWA OBJĘTOŚĆ PŁUC


W latach 30 XX wieku minutowa objętość płuc (ilość powietrza, która w ciągu minuty przechodzi przez płuca) wynosiła średnio 5 litrów na minutę. Obecnie średnia wynosi 7l/min. Wychodzi na to, że oddychamy dużo gorzej niż nasi przodkowie, a powodów może być kilka, m.in. zanieczyszczenie powietrza, ale także stres który prowadzi do hiperwentylacji. Osoby, które oddychają „za dużo” cechuje oddychanie przez usta, głośny i nieregularny oddech, poczucie braku powietrza, częste ziewanie i wzdychanie czy głośny oddech w trakcie odpoczynku. Pracę nad oddechem warto zacząć od oddychania przez nos, co pozwoli na wykorzystywanie tego narządu tak, by spełniał swoją funkcję.


PRZYCZYNY DYSFUNKCYJNEGO ODDYCHANIA

No dobrze, ale jak to źle oddychamy? Dlaczego nasi przodkowie nie mieli takiego problemu? Powodów może być jak zawsze kilka. Oprócz zanieczyszczenia powietrza powodem zaburzonego wzorca oddechowego jest przetworzony pokarm i przejadanie się, nadmierne mówienie, stres, przekonanie, że dobrze jest brać duże oddechy, wysokie temperatury w domach, astma czy w końcu predyspozycje genetyczne.


ODDECH NA RELAKS


Jeśli wydech jest dwa razy dłuższy niż wdech, powoduje to reakcję uspokajającą organizmu. U osób, którym stres towarzyszy codziennie oddech jest przyspieszony, co prowadzi do hiperwentylacji i zwiększenia poziomu dwutlenku węgla w organizmie, co z kolei wzmaga chęć wzięcia kolejnego oddechu. Poniżej znajdziecie ćwiczenie oddechowe o działaniu uspokajającym.


1.Usiądź wygodnie i wyrównaj oddech.

2.Zrób wdech i wydech nosem i po fazie wydechu wstrzymaj powietrze na 3-5 sekund.

3.Oddychaj spokojnie przez 10 sekund.

4.Powtarzaj krok 2 i 3 przez 10 minut.


Rada: po fazie wydechu zatknij nos palcami.ODDECH NA KONCENTRACJĘ


Ćwiczenia oddechowe na koncentrację warto wykonywać rano, po przebudzeniu, ale także przed treningiem czy w momencie, kiedy chcemy się pobudzić do pracy. Oprócz tego, w przypadku zatkanego nosa jesteśmy w stanie udrożnić dziurki w nosie poprzez nawilżenie śluzówki.1.Usiądź wygodnie i wyrównaj oddech.

2.Zrób wdech i wydech nosem, po czym wstrzymaj oddech na tak długo jak możesz (zatkaj nos palcami).

3.Odpocznij 30-60 sekund oddychając tylko przez nos i powtórz ćwiczenie 5-6 razy.


 

Polecamy Wam film Małgorzaty Mostowskiej z kanału na Youtube, który znajdziecie tutaj.


Comments


bottom of page