top of page

Financial wellness, czyli efektywne zarządzanie pieniędzmiW ostatnich kilkunastu miesiącach pandemia zmieniła życie wielu osób o 180 stopni. Oprócz aspektów zdrowotnych w dużej mierze przyczyniła się do zmiany sytuacji finansowej, która wielu osobom potrafi spędzać sen z powiek. W pierwszych miesiącach pandemii fraza „pomoc finansowa” była bardzo często wpisywana w wyszukiwarkach internetowych. Zachowanie równowagi między zarobkami

a wydatkami to jedno z największych źródeł stresu wśród dorosłych ludzi, a bezpieczeństwo finansowe to jeden z czynników, który wpływa na ogólne samopoczucie i dobrostan zaraz obok takich aspektów zdrowie, życie rodzinne i towarzyskie czy zadowolenie i satysfakcja z pracy. Odpowiednie podejście do gospodarowania pieniędzmi i znajomość podstawowych mechanizmów zarządzania nimi może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.


Co oznacza termin financial wellness?


Financial wellness to krótko mówiąc dążenie do osiągnięcia dobrego samopoczucia wynikającego z sytuacji finansowej. Składa się na niego kilka aspektów takich jak odpowiednia wiedza finansowa, która pozwala podejmować optymalne decyzje, ale także kontrola nad swoimi finansami i podejście do pieniędzy. To także zdolność abstrakcyjnego myślenia i przygotowanie na różne scenariusze,

które mogą nadszarpnąć domowy budżet. Financial wellness najczęściej definiowane jest jako zespół działań związanych z zarządzaniem zarobkami i wydatkami, osiąganie krótko i długoterminowych celów finansowych, a także przygotowanie na nieprzewidziane wydarzenia i związane z nimi wydatki

i potrzeby finansowe. Koniec końców jest to takie gospodarowanie pieniędzmi, które zapewni nam bezpieczeństwo finansowe.


Jak więc efektywnie zarządzać swoimi finansami i uniknąć stresu związanego z pieniędzmi?

Zarobki


Zarabianie pieniędzy jest punktem wyjścia w kontekście zrozumienia terminu financial wellness. Pozwala zaspokoić podstawowe potrzeby i bieżące wydatki, a także realizować obrane cele. Nie trzeba być milionerem, natomiast trzeba osiągnąć pewien poziom zarobków, aby pozwolić sobie

na bezpieczeństwo finansowe i stabilność finansową. Częstym błędem popełnianym przez osoby, które zaczynają po pewnym czasie zarabiać więcej jest bezmyślne wydawanie dodatkowych pieniędzy. Pierwszą radą w drodze do osiągnięcia równowagi finansowej jest to, że w momencie gdy twoje zarobki wzrosną pamiętaj o tym, aby żyć na podobnym poziomie, a nadwyżkę oszczędzać lub inwestować. Takie podejście pomoże ci zabezpieczyć kapitał na przyszłość i posiadać pieniądze na nieprzewidziane wydatki i tak zwaną czarną godzinę. Dużym błędem, który popełnia większość z nas jest wydawanie wszystkich zarobionych pieniędzy lub co gorsza- wydawanie większej ilości pieniędzy niż rzeczywiście posiadamy np.poprzez nagminne używanie karty kredytowej czy limitu odnawialnego. Takie podejście pogłębia problemy finansowe, a także obniża zdolność kredytową. Jest to szczególnie istotne jeśli w przyszłości myślimy o wzięciu większego kredytu.


Planowanie budżetu


Ważnym aspektem planowania budżetu jest świadomość tego, na co wydajesz pieniądze. Pod koniec miesiąca zastanawiasz się co stało się z twoimi pieniędzmi? Rozpłynęły się, w danym miesiącu była kulminacja wydatków? A może nie kontrolujesz swojego budżetu i budzisz się dopiero, gdy zobaczysz na koncie ostatnie złotówki?

Nawet jeśli nie lubisz planować wydatków, w kontekście financial wellness ważne jest ramowe określenie swoich miesięcznych czy tygodniowych wydatków. Nie musisz odrazy robić dziennika przychodów i rozchodów i prowadzić pełnej księgowości. Zacznij od małych kroków- wyznacz jeden dzień w miesiącu na spłatę rat, opłat za telefon i kredytów i trzymaj się jej. Jeśli lubisz jeść w restauracjach- zaplanuj daną kwotę, którą jesteś w stanie poświęcać miesięcznie. Pod koniec miesiąca możesz zmienić swoje cele, ale staraj się zawsze wyznaczać jakieś cele i staraj się je zrealizować. Twoim zadaniem jest takie zarządzanie pieniędzmi, aby twoja wypłata pokryła wydatki, a także zasiliła pulę oszczędności jednocześnie nie zostawiając cię z pustymi kieszeniami.


Fundusze na czarną godzinę

Jeśli jesteś w grupie 3/4 Polaków, którzy nie mają żadnych oszczędności- czytaj dalej. Życie pisze różne scenariusze i celem oszczędzania jest zabezpieczenie twojej przyszłości w razie nieprzewidzianych sytuacji- czy będzie to brak pracy, poważna choroba, czy nieprzewidziana wizyta u stomatologa. Posiadanie oszczędności jest bardzo ważnym elementem financial wellness, gdyż to właśnie niepewna przyszłość jest jednym ze stresorów związanych z pieniędzmi. Eksperci zalecają posiadanie oszczędności na minimum 6 miesięcy życia w przypadku ustania źródła dochodu. Jeśli nie masz żadnych oszczędności- zacznij od odkładania 50 czy nawet 100zł miesięcznie. Poduszka finansowa to ta, na której śpi się najwygodniej.


Realizacja celów finansowych


W kontekście oszczędzania ważne jest także zaplanowanie większych zakupów czy długoterminowych celów takich jak wakacje. Tutaj również świetnie sprawdzi się oszczędzanie, gdyż każdego miesiąca możesz odkładać daną kwotę tylko na ten cel. Jednorazowo będzie to dla ciebie mały wydatek, a finalnie, gdy przyjdzie do zakupu wycieczki czy nowego auta- okaże się, że do zapłacenia jest dużo mniejsza kwota, właśnie dzięki odłożonym pieniądzom.


Jak to wszystko ogarnąć..


Co jeśli masz problem z zapamiętaniem takiej ilości informacji? Oszczędności na czarną godzinę, oszczędności na wakacje, samochód, rata za kredyt, opłaty za telefon czy prąd… dobrym rozwiązaniem może być automatyzacja wszystkich tych zadań. Możesz ustawić na swoim koncie bankowym automatyczne


Stres finansowy a wydajność pracownika


Wiele firm ma świadomość, ze finanse o zdrowie pracownika są ze sobą powiązane i wpływają na efektywność oraz zaangażowanie w pracy. Stres finansowy może być przyczyną problemów zdrowotnych i zaburzeń psychicznych takich jak depresja czy stany lękowe. Jak pracodawca może pomóc w redukcji stresu związanego z pieniędzmi?

Po pierwsze, poprzez odpowiednią edukację pracownika. Jako że edukacja finansowa w szkołach jest na niskim poziomie, wielu dorosłych nie potrafi zarządzać pieniędzmi. Edukowanie pracownika w temacie m.in. zabezpieczania swojej przyszłości (szczególnie w kontekście emerytury), umiejętność zarządzania budżetem i oszczędzania to podstawowe tematy, które mogą zainteresować pracowników. Można realizować to zarówno poprzez grupowe szkolenia i webinary jak i indywidualne konsultacje z ekspertami.

Комментарии


bottom of page